Kommunikation

Nazwy dni tygodnia
der Montag poniedziałek
der Dienstag wtorek
der Mittwoch środa
der Donnerstag czwartek
der Freitag piątek
der Samstag sobota
der Sonntag niedziela
W niektórych regionach sobotę określa się jako der Sonnabend. Wszystkie dni tygodnia są rodzaju męskiego i łączą się z przyimkiem am. Jeżeli chcemy podkreślić pewną regularność (co poniedziałek), nazwę dnia zapisujemy małą literą i na koniec dodajemy -s (montags).
Nazwy miesięcy i pór roku Również rzeczowniki oznaczające miesiące i pory roku są rodzaju męskiego i łączą się z przyimkiem im.
der Januar styczeń
der Februar luty
der März marzec
der April kwiecień
der Mai maj
der Juni czerwiec
der Juli lipiec
der August sierpień
der September wrzesień
der Oktober październik
der November listopad
der Dezember grudzień
W niektórych regionach styczeń określa się jako der Jänner.
der Frühling wiosna
der Sommer lato
der Herbst jesień
der Winter zima
Ubieranie się W języku niemieckim nie dokonuje się rozróżnienia między czasownikami ubierać, a wkładać buty. Używa się w odniesieniu do nich takie samego czasownika, więc mówiąc o wkładaniu butów, należy dodać informację o nich. Zieh dich an!Ubierz się! Zieh deine Schuhe an!Włóż buty!
Pobudka! Należysz do rannych ptaszków? Jeżeli nie masz problemów z porannym wstawaniem i budzisz się, użyjesz czasownika aufwachen. Ich wache am Wochenende früh auf.W weekendy budzę się wcześnie. Natomiast jeżeli poranne wstawanie sprawia Ci trudności i coś musi Cię obudzić, użyjesz czasownika wecken. Wann soll ich dich wecken?Kiedy mam cię obudzić?